PALVETAJARITSIKAS

Palvetajaritsika stiili ajalugu

Kungfu Palvetajaritsika (tángláng quán – 螳螂拳) stiili rajamise algusest eksisteerivad vastakad andmed. Enim usutavad versioonid toetuvad
vanadel manuskriptidel. Suuline folkloor mõnikord toetab ja teinekord läheb nendega kirjadega vastuollu.

Kokkuleppeliselt on esitatud versioon kus usutakse palvetajaritsika võitlusstiil olevat üle tuhande aasta vana. Oma ajaloos on ta erinevate meistrite poolt töödeldud erinevateks alamstiilideks saades märgistatud erinevate nimetustega. Ploomiõie (jah, hiinlastel on palju luulelisi nimetusi oma asjadele) palvetajaritsika stiil (Plum Blossom Praying Mantis Boxing) sai oma nime 19ndal sajandi lõpus, et eristada algupärast hilisematest töötlustest (algselt kutsuti stiili lihtsalt tanglan quan). Taiwanis kutsutakse seda stiili ekslikult Seitsme Tähe palvetajaritsika stiiliks (Seven Stars Praying Mantis).

Palvetajaritsika stiili sünteesijaks peetakse rusikavõitlejat Wang Lang´i (Põhja-Song dünastia ajast 969-1126). Legendi järgi osales Lang tihti Kaifengi linnas (tollane riigi pealinn mis asub 170 km kuulsast Shaolin kloostrist) peetavatel kahevõitlusturniiridel. Peale ühte kaotusega lõppenud võitlust lahkus Lang linnast süda täis kibestumist. Ühel hetkel, kui ta parasjagu teeserval puu all pisut jalgu puhkas, märkas ta teel vankriratta roobastes palvetajaritsikat. Lähenevat vankrit silmates tõstis putukas oma esijalad ja  vaatas ähvardavalt ohu poole. Wang Langile tegi see kõvast nalja, et selline pisike elukas ei tunnetanud enda ja vankri suuruste erinevusi. Lang tõstis ritsika ettevaatlikult teelt ja viskas tolle teepervele. Vapper sitikas naases aga hetkega teerajale, võttis oma mõõkteravate esijäsemetega vankriratast ja lendas kõrges kaares ohutusse kaugusesse. Rusikavõitleja Lang´i sai sellest juhtumisest võimsa ilmutuse. Naasnud koju uuris Wang Lang põhjalikult palvetajaritsikaid: kuidas nad toimetavad, saaki püüavad ja omavahel nagistavad. Oma tähelepanekute põhjal ritsikatest leiutaski mees kuulsa palvetajaritsika võitlustiili.

Ajalugu märgib veel, et peale aastaid oma uue stiiliga praktiseerimist võitis Lang teda häbistanud vastase ja sai nii kuulsaks, et imperaator kutsus teda oma sõjaväkke kindraliks. Wang Lang ütles pakkumisest ära ja tegeles edaspidi oma stiili täiendamisega.

Refereeritud artiklist The Traditional History of Plum Blossom Praying Mantis Boxing, the Journal of Asian Martial Arts, and Asian Martial Arts: Constructive Thoughts & Practical Application. By Ilya Profatilov, M.A.

Kungfu väljaõpet koordineerib Taniel Suvi, Hiina meister Wang Xiuyuan õpilane ja atesteeritud taiji meihua tanglangquan (太极梅花螳螂拳) stiili treener Eestis.

✽ ✽ ✽

Meregrupi treenerile on omistatud allveespordi ja wushu/kungfu treeneri kvalifikatsioonid.

Palvetajaritsika poosis idamaine võitleja.

Ekslikult peetakse palvetajaritsika stiili olemuseks mainitud putuka liigutuste jäljendamist. Väärkäsitluse tekkimisele aitas kaasa aasia filmikunsti käsitlus – veider putukaid püüdev akrobaatiline flirt vaatajaga.

Tegelikkuses on sarnasus ainult plahvatuslikus rünnakus ohvri pea suunas.